english.jpgEN
Të gjitha kategoritë
english.jpgEN
palëbërës

Shtëpi> Lajme

Presidenti i Ugandës Museveni u takua me Kryetarin e Hunan Chuanfan

Time: 2019-06-17 Klikime: 39

Në qershor 2019, Ekselenca Presidenti i Ugandës, Yoweri Kaguta Museveni, i cili vizitoi Kinën për të marrë pjesë në Ekspozitën e parë Ekonomike dhe Tregtare Kinë-Afrikë (CAETE), u takua me delegacionin e Parkut Industrial Uganda-Hunan në Changsha, Hunan. Kryetari i Hunan Chuanfan z. Luo Shixian mori pjesë në këtë takim. Presidenti Museveni shpreson që kompanitë farmaceutike kineze, të përfaqësuara nga Hunan Chuanfan, mund të bëhen grupi i parë i kompanive që hyjnë në park, të realizojnë prodhimin e lokalizuar të ilaçeve nga Uganda sa më shpejt të jetë e mundur dhe të zgjidhin në mënyrë efektive situatën aktuale që më shumë se 90% e Ugandës madje edhe produktet farmaceutike të Afrikës mbështeten në importe.

1639451530194691